مقالات

انقلاب رنگ ها در صنعت چرم

انقلاب رنگ ها در صنعت چرم

رنگ ها در صنعت چرم

از ویژگی های منحصربفرد محصولات چرمی اوایل دهه ۸۰ که وارد بازار شدند طیف وسیع و تنوع رنگی بالای آنان بود، طوریکه حتی جوانانی که علاقه ی خاصی به استفاده از محصولات چرمی نداشتند را ترغیب به استفاده از محصولات و پوشیدن لباس های چرم کرد و به نوعی انقلابی در کاربرد چرم برای استایل های مختلف ایجاد نمود. پیامد این موضوع توسعه پیدا کردن بازار چرم به بازار هدف های جدید از جمله جوانان، استایل های مدرن، اسپرت و … بود. برای مثال مایکل جکسون از اسطوره های موسیقی جهان در تعداد زیادی از موزیک ویدیوهای خود با پوشیدن لباس چرمی تاثیر زیادی بر صنعت مد و چرم های رنگی گذاشت. با توجه به اینکه رویکرد چرم جانتا در تولید محصولات چرمی، همواره توجه به سلیقه و انتخاب های مخاطبان بوده است؛ در سال های اخیر اقدام به تولید چندرنگی و تنوع رنگی در تولید چرم نموده است. مخاطبان بایستی توجه داشته باشند چرم های رنگی کاملاً طبیعی بوده و تداعی چرم مصنوعی یا صنعتی از آن نداشته باشند. این رنگ ها در فرآیند رنگرزی چرم اعمال شده اند.

چرم 

چرم بافتی طبیعی است که ساختار سه بعدی ویژه ای دارد. افزون بر عایق بودن در برابر گرما، در برابر هوا، آب و عرق بدن نیز مقاوم بوده و در عین حال، بخار آب را از خود عبور می دهد و انعطاف پذیری قابل توجهی دارد. بیشتر چرم مورد نیاز، از پوست حیو اناتی مانند گاو، گوسفند، بز و خوک (که این مورد در ایران موجود نیست) به دست می آید. پوست های به دست آمده از دام ها (چهارپایان)، به دو گروه کلی تقسیم می شوند که عبارتند از:

  • گروه نخست شامل پوست های سبک نظیر گوسفند، بز، بزغاله و بره است. چرم تولید شده از این نوع پوست ها را چرم سبک می نامند. این چر م ها در تولید آستری، کفی کفش، کت، پالتو، کلاه و دستکش کاربرد دارند.
  • گروه دوم شامل پوست های گاو، گوساله، گاومیش و شتر است که چرمساخته شده از این نوع پوست ها را چرم سنگین می نامند. این پوست ها از نظر میزان سنگینی به دسته های متوسط، سنگین و بسیار سنگین تقسیم می شوند. چرم ساخته شده از این نوع پوست ها، استحکام و استقامت بیشتری دارند و بیشتر به مصرف زیره و رویه کفش، پوتین و تسمه های ماشین آلات صنعتی می رسند.

چرم، مهمترین فرآورده ای است که در فرآیند دباغی از تأثیر برخی مو اد شیمیایی بر پوست به دست می آید. از جمله خصوصیات چرم می توان به نرمی، نفوذپذیری در برابر هوا، نفوذناپذیری در برابر آب، مقاومت در برابر باکتری ها و عوامل فیزیکی و شیمیایی محیط، فسادناپذیری، مقاومت در برابر فشا ر،کشش و انعطاف پذیری اشاره نمود. این فرآورده برای تهیه بسیاری از اشیاء و کالاهای مورد نیاز زندگی مناسب می باشد.

charm 1

رنگرزی چرم

رنگرزی چرم از موارد مهم پس از دباغی می‌باشد که چرم‌ها را به رنگ‌های مختلف و جهت مصارف گوناگون در می‌آورند. رنگرزی چرم به دلیل سه بعدی بودن رشته های آن دشوار است و نفوذ مواد رنگزا به بخش درونی آن به سختی صورت می گیرد. رنگرزی یکنواخت و مطلوب چرم اهمیت زیادی در صنعت دارد. البته لازم بذکر است که نحوه رنگرزی چرم با توجه به نوع مصرف آن متفاوت است: برای مثال چرم هایی که به مصرف مبلی می رسند طوری رنگ می شوند که تنها سطح آنها رنگرزی گردد و نیازی نیست که مواد رنگزا به بخش های درونی نفوذ کنند. در حالی که در چرم های لباسی و کفش مواد رنگزا باید به درون چرم نفوذ کنند در غیر این صورت در اثر استفاده مداوم از آنها سبب می شود تا رنگ از روی کالا جدا شده و لکه های روشنی بر روی کالا ظاهر شود. از این رو، در مورد این نوع فرآورده ها، رنگزا باید به طور عمقی در الیاف چرم نفوذ کند. از آنجا که چرم از مواد پروتئینی تشکیل شده است، ماهیت شیمیایی آن تا حد زیادی بر اثر عمل دباغی تغییر می کند. میزان تثبیت رنگزا بر روی چرم تا حدود زیادی به مواد به کار رفته برای دباغی و همچنین وجود مو اد دیگر ترکیب شده با پروتئین، بستگی د ارد. از این رو، تثبیت رنگزا در چرم فرآیندی پیچیده و آمیزه ای از پدیده های مختلف است و کاربرد ماهرانه مواد رنگزا به وسیله چرم ساز، نیاز به تلفیق دانش های عملی، هنری و تجربه کاری د ارد. هدف از رنگرزی، تثبیت یک ماده رنگزا بر روی یک بستر (سطح اتکا) است به طوری که این بستر بتواند به طور دائم به وسیله ماده رنگزا پوشیده شود و در اثر پدیده هایی مانند سایش، خراش و … سطح رنگرزی شده از بین نرود. به طور معمول چرم به روش های مختلف مانند در سینی، با برس، در حوضچه، با دست یا پیسوله، روش چاپی، روش روکشی و بالابان رنگ می شود. چرم رامی توان به دو طریق رنگ آمیزی کرد. الف) با استفاده از مواد رنگی معدنی: در این روش، چرم را در مواد رنگی معدنی غیر محلول در آب چون اکسیدروی، کرومات سرب و… که قدرت پوششی زیادی دارند قرار می‌دهند. ب) با استفاده از مواد رنگی آلی: در روش رنگ آمیزی با مواد آلی از مواد محلول در آب چون رنگ‌های آنیلی، آنیونی، نیتروژن دار، دی فنیل آهن و… استفاده می‌شود.

رنگ لبه چرم

از رنگ لبه چرم برای محصولات مختلفی استفاده می شود که تولیدکنندگان می خواهند کاری شیک، زیبا و تمیز به بازار خرید و فروش چرم ارائه دهند؛ در واقع این رنگ که کار کردن با آن هم راحت و آسان است، ظرافت و جذابیت بیشتری را برای محصول تولید شده اعم از کیف های زنانه و مردانه، کمربند، جاموبایلی و … به ارمغان می آورد. از این محصول برای همرنگ کردن لبه های چرمی استفاده می شود و آن را هم برای چرم های مصنوعی و هم برای چرم های طبیعی می توان بکار برد.

منبع : جانتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *